Ciąża a VHL

Kobiety ciężarne znajdują się w szczególnej grupie ryzyka wystąpienia powikłań ze strony zmian powstających w przebiegu choroby von Hippel Lindau’a. Chodzi tu głównie o guzy naczyniowe występujące w obrębie OUN i siatkówki, które mogą spowodować np. wylewy krwi z naczyniaka. Narząd wzroku można poddać laseroterapii i fotokoagulacji, natomiast chirurgiczne usuwanie haemangioblastoma OUN stwarza dla ciężarnej duże ryzyko powikłań i jest to kwestia dyskusyjna.
Ważna jest również dokładna diagnostyka w kierunku guza chromochłonnego, który może być odpowiedzialny za przełom nadnerczowy podczas porodu i w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Potwierdzenie obecności pheochromocytoma u ciężarnej stwarza konieczność rozwiązania donoszonej ciąży przez planowane cięcie cesarskie. Pozwala to na uniknięcie wzrostu ciśnień tętniczego i śródczaszkowego. Bardzo istotna jest także kwestia wspomnianej w poprzednim dziale kontroli ciężarnej z VHL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>